Nyheter

Så här började detHistorik

Posted by Lars Josefsson Mon, February 18, 2019 15:15



Den 13 september 1949 bildades Gullbergsbro miniatyrgolfklubb. På "Folkes konditori" valdes en interrimstyrelse med Sune Tallbring som ordförande. Hur många medlemmar som deltog i detta möte är svårt att säga med ledning av protokollet. Dock valdes en full styrelse med suppleanter och revisorer så minst 10 st var med.

Att klubben bildades är kanske inte så konstigt. Fru Elsa Lundgren ägde en Miniatyrgolfbana, belägen vid Gullbergsbrohemmet därav namnet Gullbergsbro BGK, med 12 banor. Elsa stod för spårvägens matsalar strax intill banan där flera av de som var med och bildade klubben arbetade. Efter hand sökte sig i första hand invånare från Olskroken och Redbergslid dit. Elsa själv tog initiativ till bildandet av en klubb. Hon var antagligen trött på att själv sköta anläggningen. Genom att låta en klubb hyra banan så skulle hon slippa alla bekymmer med driften. Elsa ingick själv i den första styrelsen.

Hur såg det för övrigt ut i världen och Sverige i september 1949? Jo, Göteborg fick nya spårvagnar, kallade "Mustanger". Sovjet inlade veto mot diverse nationers inträde i FN. Däribland Finland. Sverige devalverade kronan med 30% gentemot dollarn och sockerransoneringen upphörde. Den nybildade klubben Gullbergsbro BGK höll sitt första sammanträde samma dag som bildandet. Alltså den 13 sept 1949.

Träning i Jönköping2019

Posted by Lars Josefsson Sun, February 17, 2019 20:02

Blog image
Rapport från Staffan:
10 gulbergsbroare var idag och tränade i Jönköping! Det kom med några från Väst på köpet, så totalt var det 17 st som tränade ihop. Det var en go stämning i gänget och det tränades flitigt.
Det blandades perfekta slag med dåligt valda bollar och riktigt usla slag med den ultimata och perfekt preparerade bollen.
Bilder





Amir & Alex i U-232019

Posted by Lars Josefsson Mon, February 04, 2019 15:53

Idag publicerades U-23 truppen som ska spela i Liepaja. Liepaja ska arrangera junior-EM och då blir detta en inför tävling. Amir gör i och med detta också debut i den gul/blå dressen. Tävlingen spelas den 2-3 mars
Läs mer här

Helgens spel2019

Posted by Lars Josefsson Sun, February 03, 2019 16:55

Inga tävlingar i Västsverige den här helgen. Klubben hade dock en deltagare med Top 10:2 i Munktellarenan, filten. Över 100 startande i de fyra klasserna A-B-C-D. Mats E spelade i B och hamnade på en 13:e plats med varven 39 & 41.
Resultat

Omg 2 av vinterns seriespel2019

Posted by Lars Josefsson Sun, January 27, 2019 16:22

1:a och 2:a laget drog 8 mil från stan, närmare bestämt till Borås, ett vintrigt sådant. För andra laget blev tyvärr noll poäng den här omgången, och just nu innebär det en sjunde plats i tabellen. Första laget vann lördagens 3 matcher men motståndet på söndagen blev tuffast tänkbara. Skoghall och Nässjö skulle visa sig vara för svåra men inför sista matchen mot Kungälv så lyckades vårt lag att samla ihop sig igen och vinna, därmed har vi och Skoghall samma poäng inför avgörandet i Jönköping.
Div 3 spelade denna gång i Alelyckan och tyvärr fick vi inte med oss några poäng.

Resultat Div 1
Resultat Div 3
Foton (Tack Staffan och Bengt)

Tabell Div 1
TABELL
PlacLagSVOFSlagPoäng
1Gullbergsbro BGK 112903183618
2Skoghall BGK12903193318
3Nässjö BGK12705182714
4Kungälv BGK12705184514
5BGK Jönköping1240819448
6Göteborg BGK1240819658
7Gullbergsbro BGK 212201020444

Tabell Div 3
Tabell: Div3
PlacLagSVOFSlagPoäng
1Warberg12723244016
2Hårdton12804254116
3Tuve Tigers12624268614
4Gullbergsbro 312101129852



24-timmars i Munktell2019

Posted by Lars Josefsson Sun, January 20, 2019 20:01

I helgen spelades den populära maran i Munktellarenan. Klubben hade fyra spelare med, lag Alex & Amir, Linus & Johan (Olofström) samt Mats & Göran (Jönköping). Lag Alex och Amir var de som lyckades bäst och slutade på en 10:e plats och Linus/Johan på en 12:e plats. Maran vanns av Karin & Calle, Uppsala. De fyra sista varven avslutade Calle med imponerande 75 slag (19,19,18,19).
Mats & Göran slutade på en 37:e plats
Resultat

Lagen till omg 2 inomhus2019

Posted by Lars Josefsson Mon, January 14, 2019 21:07

UK har tagit ut följande spelare:
Borås, div 1 26-27 jan
Lag ett
Amir
Alex
Andreas
Lukas
Tomas
Roger, lagansvarig

Lag två
Lennart
Anders S.
Milan
Kari
Mats E.
Staffan, lagansvarig

Alelyckan, div 3 26-27 jan
Isabell
Maria
Ester
Joel
Mikael
Bengt L, lagansvarig

Vid frågor kontakta
Roger el. Tomas

Inomhustouren nr 2, Borås2019

Posted by Lars Josefsson Sun, January 13, 2019 15:47

Klubben hade fyra deltagare med i deltävling nr 2 av Västsvenskas inomhustour. Staffan och Mats E i B-klassen samt Milan och Tomas i klass A. Totalt var det 54 deltagare med fördelat över de tre klasserna.
Resultat
Foton ( Bengt L )

Blog image